„Opowiedzmy więc pokrótce, i co nieco, o owym tajemniczym Burlochu (niem. bohren – ‘wiercić’ + loch – ‘jama, dziura, otwór w ziemi’), albo Burloku.

Był to obszar w Orzegowie, teren obecnego Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, aktualnie w okolicach ulicy Bytomskiej, nieopodal lodowiska. Między Kolonią Podlas, a plantam znajdowało się głębokie zapadlisko, zwane przez orzegowian Burlochem, z czasem zarosłe trawą i krzewami, a później zasypywane odpadami z sortowni węgla [K. K.: Lata trzydzieste…, „Wiadomości Rudzkie” 21.06.1995]. Tam były piaski, hałdy kamienia, rozmaite nieużytki.

Potem zrobiono tam park Janka Krasickiego i lodowisko [Inf. Rudolf Lukasczyk].” – cytat z Barbara Podgórska

Na terenie zrewitalizowanego ośrodka „Burloch Areny” mieści się aktualnie kilka obiektów sportowych
First slide

Boisko do Rugby

Pełnowymiarowe boisko do Rugby ze sztuczną nawierzchnią. Boisko wyposażone jest w zamontowane na stałe bramki do Rugby, oraz wymalowane linie. Na co dzień wykorzystywane jest przez lokalny klub „Rugby Ruda Śląska”. Boisko jest ogólnodostępne jednak, uzależnione jest to od terminarza treningów lub też rozgrywanych meczy.

Lodowisko

Sezonowe lodowisko powstało w 2008 roku i od tamtego czasu z jego tafli skorzystało dziesiątki tysięcy amatorów jazdy na lodzie. Chętni do skorzystania z Rudzkie lodowiska, mają możliwość wypożyczenia na miejscu łyżew. Aktualny harmonogram ślizgawek dostępny jest w zakładce „Lodowisko” lub na Facebook. Rudzka tafla wyposażona jest w profesjonalne bandy hokejowe. Obok lodowiska swoją siedzibę na lokalny klub hokejowy „RTH ZRYW Ruda Śląska”, który na co dzień korzysta z lodowiska, rozgrywając na nim mecze oraz prowadząc kompleksowe szkolenie dzieci i młodzieży.

First slide
First slide

Tor rolkarski

To jedyny na Śląsku obiekt takiej wielkości. Zamknięta pętla z profilowanymi łukami, o idealnie gładkiej nawierzchni. Profesjonalny tor rolkarski, ze specjalnie dostosowana nawierzchnią pod rolki, pozwala na rekreacyjną jak i profesjonalną jazdę. Tor został oświetlony szeregiem lamp, dzięki czemu można korzystać z niego do późnych godzin nocnych. Profesjonalny drenaż zapewnia szybkie i efektywne odprowadzenie wody. Wejście na tor jest darmowe, jednak zaleca się wcześniejsze zapoznanie z regulaminem, w celu zapoznania się z zasadami bezpiecznego korzystania z obiektu jak i dbałości o jego stan techniczny.

Hala sportowa - Zapasy

Na terenie „Burloch Areny” swoją siedzibę ma jeden z najlepszych i najbardziej zasłużonych klubów zapaśniczych w Polsce. Zapaśniczy Klub Sportowy „Slavia” Ruda Śląska kultywuje tradycję rudzkich zapasów sięgającą 1905 roku. W 2006 sekcja zapaśnicza stała się niezależnym, samodzielnym klubem jednosekcyjnym i na ten rok datuje się powstanie klubu. „Slavia” prowadzi zakrojony na szeroką skalę proces szkolenia we wszystkich kategoriach wiekowych. Siedzibą klubu jest budynek sali gimnastycznej na terenie „Burloch Arena”.

Zapytaj o szczegóły

Skorzystaj z naszej pomocy

Napisz do nas

Nasi partnerzy